Saturday, March 31, 2012

Bracelet Week - Day 4

Bu güzel cumartesi gününde yepyeni bir bilezikle daha karşınızdayım =) Çok sevdiğim Honestly...WTF'da gördüğüm bu bilekliği uzun zamandır yapmak istiyordum kısmet bugüneymiş;) Hemen yapılışına geçelim.
Here is my 4th bracelet day ;) I wanted to do this bracelets badly ever since I saw them in lovely Honestly...WTF ;) So today is the day and I made them. I'm not going to write it here but you can find the steps to do these bracelets in English, here

Öncelikle istediğimiz renkte iplere ihtiyacımız var, bir de bu resimde gördüğünüz gibi bir zincire. Ben zinciri Eminönü'nde bir handa bulmuştum şimdi tam yerini hatırlayamadım ama bu tip birşey bulmak için baya bir araştırma yapmıştım ;) Direkt bileklik olarak da bulunabilir bu arada ;)


Anlatımı Honestly...WTF'ın fotoğrafları üzerinde yapacağım, çünkü yaparken fotoğraflama fırsatım olmadı :(


1- İlk önce bilekliğin boyunun 4 katı uzunluğunda 2 set 15'er tane ip kesiyoruz demiş Honestly...WTF. Ben 15 ipliğin çok olacağını düşünüp 9'ar taneden yaptım ilk önce, daha sonra da 6'şar taneden yaptım. Boyu da biraz uzun oluyor aslında,  ipleri bilekliğin 3 katı kadar keserseniz de yeterli olacaktır. Bu ölçüler zincirinizin kalınlığına göre ayarlanlaı, eğer elinizdeki zincir kalınsa ilk dediğim ölçülerde kesmeniz en güvenlisi olacaktır. Kısa olup yarım kalmasındasa uzun olması daha iyi ;)

2- İki set ipliği tepeden bir düğüm atarak birbirine tutturalım ve her birine birer saç tokası geçirelim. Saç tokaları ipleri zincirlerden geçirirken çok yardımcı oluyor.

3- İpleri zincirin yanına yatırıyoruz. Sağda kalanı zincirin ilk halkasının alt tarafından geçiriyoruz.

4- İpleri ilk geçirirşimizde bu şekilde görünüyor.


5- Mavi olan ipleri turuncu olanların üzerine getiriyoruz.

6- Bu sefer mavi ipleri yine aynı şekilde ilk halkanın altından geçiriyoruz.

7- Zincirin ilk halkasıyla işimiz bitti, şimdi yeniden turuncu ipleri mavilerin üzerine alıyoruz.

8- Bu sefer turuncu ipleri ikinci halkanın içinden geçiriyoruz ve bu şekilde bileklik bitene kadar örmeye devam ediyoruz.

En son aşamada ipleri düğümleyip fazlalıkları kesiyoruz ve bilekliklerimiz hazır =)

Benimkiler böyle oldu. İlk önce üst taraftakini yaptım her bir demet ipte 3 farklı renk kullanarak ama bana fazla kalabalık ve fazla kalın göründü. İkinci olarak alttakini yaptım, ondaki demetlerde 6'şar iplik var ve birinde tek renk diğerinde de iki renk ip var. İkincisi daha çok hoşuma gitti sanki ;) 
These are how mines look like ;) The first one in the upper part of the photo is the first trial and it has so many colors in in which I didn't like much ;) Then I made the second one by using less color and less string, so it becomes thinner and for me better =)12 comments:

 1. aa bayıldım valla ne güzel olmuş. ben de yapmak istedim ama zinciri nereden bulabilirim diye düşünmüyor değilim. ellerine sağlık, keşke üşenmesem de ben de yapsam ya, epey hoş duruyor! :)

  ReplyDelete
 2. Laci'cim beğenmene sevindim =) cidden çok tatlı oldular ama zinciri bulmak cidden sıkıntı, ben baya bir aramıştım eminönü'nde, üstelik zincir kalın ve çok sert olunca kesmesi falan da baya bir dert oldu, ama sonucu sevdim ;) yollıyım sana birini istersen, samimiyim =)

  ReplyDelete
 3. vallaha bu da çok güzel olmuş dğerlerine göre biraz zor ama çok güzel...

  ReplyDelete
 4. Hamide'cim benim en çok hoşuma giden de bu oldu sanırım ;) hoş hepsi benim bebeklerim ama =)

  ReplyDelete
 5. cook tatlı olmus eline saglık tatlım:)

  ReplyDelete
 6. super olmus denemelıyım dedım gorunce:))

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kokosss ;))) kelebek mutlaka dene =) en severek taktıklarımdan bunlar daha çok fazla çeşidini yapmaya niyetliyim ;)

   Delete
 7. Çok güzel anlatmışsınız teşekkürler, ellerinize sağlık.

  ReplyDelete
  Replies
  1. üretmek güzeldir teşekkürler, faydalı olabildiysem ne mutlu ;)

   Delete
 8. gerçekten çok güzel olmuş ben de iki farlı zincir kristal taşlı olanı yaptım bence onu da denemelisin ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. ModaJeani teşekkürler, senin bahsettiğin de aklımda aslında tavsiyenle hemen deneyeceğim ;)

   Delete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...